Overeenkomst en tegenstelling in werken Picasso en Kirchner (3)

9 december 2025

Deze omvatten de metropool met haar lichte en donkere kanten, evenals het motief van badgasten als symbool van de lichtheid en levensvreugde. Daarbij spelen portretten van vrouwelijke modellen ook een belangrijke rol. De ateliers van de kunstenaars zelf worden ook onderzocht als plekken van ontmoeting, experiment en uitwisseling. Het is het museum gelukt om 100 werken uit belangrijke Europese musea bij elkaar te brengen en de werken te gebruiken om overeenkomsten en contrasten tussen de kunstenaars aan te tonen.

Overeenkomst en tegenstelling in werken Picasso en Kirchner (3)

LWL-Museum für Kunst und Kultur Münster

Voor de expositie liet curator Anna Luisa Walter een atelier en een variététheater nabouwen, zodat bezoekers zich kunnen onderdompelen in het leven en de werkwijze van de kunstenaars. Bij deze bijzondere en unieke expositie verscheen tevens een prachtig vormgegeven catalogus met een schat aan reproducties van schilderwerken van beide kunstenaars. Ook bevat dit waardevolle kunstboek van elke kunstenaar een compacte boeiende biografie, met elk een eigen indeling van feiten of gebeurtenissen in bepaalde jaren. Voor de bezoekers van de expositie waardevol om thuis regelmatig blijvend te genieten van alle visuele indrukken van het bezoek.

Voor studenten en docenten van kunstopleidingen een geweldige inspiratiebron in het studieprogramma. Ook alle kunstliefhebbers en de thuisblijvers zullen dit boek zeker gaan waarderen. De essays bespreken de parallellen in hun werk, onthullen de levenspaden van de twee kunstenaars en ook hun verschillen. Kirchners vroegtijdig overlijden in 1938 maakte een plotseling einde aan zijn carrière. Omdat zijn tijdgenoot Picasso tot in 1973 leefde, zijn er veel meer van zijn werken bewaard gebleven en bekender geworden.

Overeenkomst en tegenstelling in werken Picasso en Kirchner (3) - 2 Overeenkomst en tegenstelling in werken Picasso en Kirchner (3) - 3 Overeenkomst en tegenstelling in werken Picasso en Kirchner (3) - 4

ISBN 978-3-86832-832-5, “Kirchner.Picasso”, Hermann Arnhold en Katharina Beisiegel, Wienand Verlag, 2025, 224 pagina’s, € 45.

LWL-Museum für Kunst und Kultur, Domplatz 10, D-48143 Münster, www.lwl-museum-kunst-kultur.de.


Gerelateerde artikelen