Leo Henricus Arthur Baekeland (1863-1944) (2)

21 juli 2025

Baekeland heeft het bakeliet ontwikkeld om financiële redenen. Zijn eerste doel was om een vervangingsproduct voor het dure schellak te vinden. Andere chemici hadden reeds ontdekt dat veel van de natuurlijke vezels van de stof polymeren waren. Baekeland was begonnen met de reacties van fenol en formaldehyde te onderzoeken en gebruikte asbest. Ook probeerde hij een ander bindmiddel voor asbest te gebruiken, in plaats van het rubber dat destijds werd gebruikt.

Leo Henricus Arthur Baekeland (1863-1944) (2)

Baekeland ontving op 7 december 1909 het Heat- and Pressurepatent voor bakeliet.

Door de controle van de druk en temperatuur die uitgeoefend werd op fenol en formaldehyde kon hij het bakeliet ontwikkelen, een fenolhars met de naam polyoxy-benzylmethyleenglycolanhydride, waarvoor hij op 7 december 1909 het 'Heat- and Pressurepatent' voor bakeliet ontving. De uitvinding van bakeliet maakte Baekeland multimiljonair. In 1944 stierf hij echter in een sanatorium aan een hersenbloeding.

Leo Henricus Arthur Baekeland (1863-1944) (2) - 2 Leo Henricus Arthur Baekeland (1863-1944) (2) - 3 Leo Henricus Arthur Baekeland (1863-1944) (2) - 4


Gerelateerde artikelen