Symmetrie als optisch verschijnsel

27 april 2025

We zien symmetrie overal. Of we nu kijken naar de omgeving in de vier seizoenen van het jaar, naar de twee zijden van het menselijk gelaat of naar een viercilinder motor, telkens is er wel een symmetrie in beeld en vorm te herkennen. Symmetrie is een natuurverschijnsel, maar kan ook kunstmatig gerealiseerd worden. In het Engelstalige boek Symmetry geeft auteur Hans Walser op een begrijpelijke en illustratieve wijze vele voorbeelden van symmetrische figuren.

Symmetrie als optisch verschijnsel

Symmetry

Zijn doel is het activeren van de interesse voor deze optische verschijnselen en zijn lezers praktische tips mee te geven om symmetrie te vinden in het dagelijks leven. Bijna vanzelfsprekend vindt de lezer in het boek meerdere voorbeelden van de Nederlandse graficus M.C. Escher. In veel van zijn kunstwerken speelt de symmetrie een hoofdrol. Ook wordt het bekende “Droste-effect” behandeld.

“De spiegel in een spiegel in een spiegel” komt als verschijnsel regelmatig terug bij de opzet van ingewikkelde constructies en fractalen. De auteur maakt gebruik van de principes van de geometrische optica, wiskundige vlakverdelingen en meetkundige bewijzen. Het boek sluit af met het hoofdstuk “Symmetrie in woord, schrift en getal”, een literatuuroverzicht en een trefwoordenregister.

ISBN 0-88385-532-1, “Symmetry”, Hans Walser, The Mathematical Association of America, Cambridge University Press, 2000, 95 pagina’s.


Gerelateerde artikelen